A Szent Korona kalandos hazatérése és a baptisták közvetítése

Olvasási idő: 3 perc

A Szent Korona Európa egyik legrégebbi koronája, a magyar államiság legfontosabb jelképe. Hosszú és kalandos története nemzeti történelmünk szimbóluma is. Nyolcszáz év alatt tizenegyszer tért haza külföldről, legutóbb 46 éve, 1978. január 6-án, vízkereszt napján érkezett Magyarországra. Reméljük, utoljára. A hazatérésben pedig a baptistáknak is fontos szerep jutott.

A történet teljes megértéséhez egészen 1944-ig kell visszamennünk, amikor a nyilas hatalomátvételt követően először Veszprémbe, Kőszegre majd Velembe került a Korona, majd 1945-ben az ausztriai Mattseeben elásták. Innen került az Egyesült Államokba, ahol 1951 és 1978 között a Fort Knox katonai támaszponton őrizték, Kentucky-ban. Ez idő alatt természetesen több diplomáciai próbálkozás is volt arra nézve, hogy újra hazánkban őrizhessük, azonban ezt a kommunista uralom nem tette egyszerűvé.

1977-ben Billy Graham, a híres amerikai igehirdető Magyarországra látogatott. Ez pedig egészen meglepő volt, hiszen a keleti blokk szocialista országaként a regnáló vezetés nem sokaknak adott lehetőséget arra, hogy tízezrek előtt Istenről beszéljenek. Az engedély nemcsak a magyarokat lepte meg, de magát, Grahamet is.

Az igehirdető érkezését Dr. Haraszti Sándor magyar származású amerikai baptista lelkipásztor és orvos-misszionárius készítette elő, és ő is tolmácsolt neki. Haraszti az alábbi sorokat vetette papírra 1977-ben:

„Graham megkérdezte tőlem, hogy miért hívják meg őt Magyarországra. A válaszom ez volt: Valószínűleg nem a két szép kék szemedért. A magyar kommunista kormányzatot nem az evangélium érdekli, hanem a korona hazahozatala és a legnagyobb kereskedelmi kedvezmény.”

Graham jó barátja volt Jimmy Carternek, az USA akkori, baptista hitű elnökének, ezért nem is tétlenkedett, felhozta a korona kérdését is az elnöknek:

„Carter elnök telefonon felhívta Grahamet közvetlenül a magyarországi útja előtt, hogy áldáskívánását adja át Magyarország népének. A koronáról is tárgyaltak. Az elnök arról biztosította, hogy az ügy az asztalán fekszik, és hamarosan jóindulatú döntést hoz a kérés teljesítésében. Ezzel az ígérettel indult Graham Magyarországra, ami néhány hónap után valósággá vált.”

1977. december 16-án egy közlemény látott napvilágot, melyben a két kormány közösen adta hírül, hogy a washingtoni kormányzat az amerikai nép nevében visszaadja Szent István koronáját és a koronázási ékszereket Magyarország népének. 1978. január 6-án pedig az Országház Kupolacsarnokában Cyrus Vance külügyminiszter ünnepélyesen átadta a Koronát és az ékszereket Apró Antalnak, az Országgyűlés akkori elnökének.

A koronázási ékszerek ezután a Nemzeti Múzeumban, 2000-től kezdve pedig az Országház épületébe kerültek. Reméljük, végleges otthonukra leltek.

 

Hegyesi Zita

Forrás: Faggyas Sándor: A korona visszatér (Magyar Nemzet) 

Dr. Mészáros Kálmán: Negyvenöt esztendeje tért haza Magyarországra a korona (Baptist.hu)

 

Facebook

TOVÁBBI FRISS CIKKEK