Egy nemes lélek vallomásai
A BTESZ tele van meglepetésekkel. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy legnagyobb örömömre sorra derül fény kollégáink eddig rejtett tehetségeire. Nem volt ez másként Veress Zitánál sem, akit – amikor meghallottam, hogy csodás verseket ír el is csíptem egy interjúra. Beszélgetésünk során szó esett a Barlang nélküli ember című verseskötetéről, példaképeiről, na és persze jövőbeli terveiről is.
Mikor és hogyan kezdődött az irodalom/versek iránti szereteted?
Nálam ez nem kezdődött, inkább mindig is volt. Imádtam a meséket, a mai napig szeretem őket. Írtam is, de már a “komoly“ nagy lányos képbe nem illett bele, így hát nem foglalkoztam vele kb. 20-25 évig. Majd az anyukám halálának évfordulójára akartam néhány eredeti sort, amit máshol nem lehet olvasni, ezért saját magam írtam meg. Azóta folyamatosan alkotok.
Mely költők vagy irodalmi művek hatottak rád leginkább? Van olyan szerző, akit példaképednek tekintesz?
Költők közül Radnóti az örök kedvenc, írók közül nincs, mivel mindenevő vagyok. Ha mindenképp neveket kellene mondani, akkor Lőrincz L. Lászlót, alias Leslie L. Lawrence-t, Robert Merle-t, és újabban Balogh Zoltánt említeném meg.
Hogy látod a költészet szerepét a mai társadalomban?
Röviden és velősen mostohának. Pedig beleillik a rohanó világba, hiszen gyorsan át lehet futni őket, egy versre elég 5-10 perc szabadidő is, akár a buszon, munkába menet. Sokat emlegetem azt is, hogy aki a zenét szereti az a verseket is, hiszen minden sláger, egy tartalmas, vagy frappáns, esetleg poénos vers is egyben.
Mit gondolsz, miért fontos, hogy az emberek verset olvassanak?
A versek elgondolkodtatnak, segítenek megérteni mások érzéseit. Rájövünk, hogy mások is ugyanazokat a dolgokat érzik. Ha megértjük mások érzéseit, jobb emberként tudunk hozzájuk állni, jobb emberként tudunk bánni velük.
Jelenleg a BTESZ debreceni Csupaszív Közösségénél dolgozol terápiás munkatársként. A munkád mennyiben befolyásolja a költészetedet?
Hallottam már, hogy sokszor szomorú verseket írok, ennek egyik oka a munkám, hiszen sok keserű emberi sorsot látok, fogyatékossággal élő emberek, és családjuk keserű sorsát.
Sokan azt mondják, hogy a költészet is lehet egyfajta terápia az emberek számára. Te mit gondolsz erről?
Aki közelről ismer engem, az tudja rólam, hogy van egy típusú fekete humorom. Az előbbi kérdést egyszer már egy ismerősöm feltette nekem, neki azt válaszoltam: ha nekem nem lenne az írás, akkor innék helyette. Ez talán mégis jobb.
Márciusban megnyerted a Marsbook Kiadó „Fényvesztve” verspályázatát. Milyen érzés volt, mikor megtudtad, hogy te írtad a nyertes művet?
Őszintén szólva megdöbbentő volt, én nem hittem ennyire magamban.
A pályázat győzteseként lehetőséget kaptál arra, hogy kiadhass egy komplett verseskötetet. Milyen érzések/események
hatottak rád leginkább a Barlang nélküli ember verseinek megírása során?
Ez a kötet igazából már készen volt, csak témakörökbe kellett őket rendeznem. Minden versnek külön története van, a munkafolyamat során felidézni a körülményeket, amelyek közepette íródtak, olyan volt, mint egy visszatekintés az eddigi életemre. Ja, és elszégyelltem magam a helyesírásom miatt.
Van olyan vers a kötetben, ami különösen fontos számodra, és ha igen, miért?
Erről nem szívesen beszélek, de van egy társadalmi-politikai vers, amely az abortuszról szól, és nekem van három gyerekem, plusz nőn vagyok. A szívhang törvény meghozatalának idején láttam egy műsort, ahol három megbecsült, nagymúltú riporter értekezett erről a törvényről, a nőkről, az anyákról. Mindhárman férfiak. Az abortuszról való
véleményektől függetlenül, mint nő, mint anya, egyszerűen ez engem leforrázott.
Mit éreztél akkor, amikor először megláttad az elkészült versesköteted?
A millió hiba miatti kétségbeesést. Tartalmi, logikai, felépítésbeli hibákat találtam. Van hová fejlődni.
Milyen visszajelzéseket kaptál eddig az olvasóktól a “Barlang nélküli ember” kapcsán? Volt-e olyan visszajelzés, ami különösen megérintett vagy inspirált téged?
Sokan megkerestek és gratuláltak. Egy kedves régi ismerősöm, akiről rég halottam, csak annyit írt: „Ez egy erős kötet.” Amikor olvastam, elhittem neki.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve? Szeretnél megjelentetni újabb versesköteteket, vagy esetleg más műfajokban is kipróbálnád magad?
Folyamatosan dolgozom versekkel és prózával is, állandóan pályázom is, bár volt pályázat, amelyikről kizártak, de ez csak rövid ideig tört le. Jövőre szeretnék kiadni egy novelláskötetet, most már nyomtatva. Ez a cél, a többi majd kiderül.
Zita verseskötetét ebook formátumban a Marsbook.hu oldalon vásárolhatjátok majd meg.
Boldog-Honti Orsolya